З 01 січня 2022 року: застосування РРО/ПРРО платниками єдиного податку

Дата: 09.02.2022 15:12

З 01 січня  2022 року : застосування РРО/ПРРО платниками єдиного податку

Фізичні особи- підприємці — платники єдиного податку першої групи відповідно до положень Податкового кодексу України звільнені від обов’язку застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та або програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО) при здійсненні господарської діяльності. Тобто, зазначена категорія ФОП, яка здійснює виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадить господарську діяльність з надання побутових послуг населенню, не використовує працю найманих осіб, з 01 січня 2022 року не застосовує РРО/ПРРО та не веде облік товарних запасів.

Фізичні  особи- підприємці — платники єдиного податку другої, третьої та четвертої груп згідно з вимогами Податкового кодексу з 01 січня 2022 року зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО при здійсненні розрахункових операцій незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.

При цьому фізичні  особи- підприємці (платники єдиного податку), що здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, а також платники єдиного податку, які зареєстровані платниками ПДВ, зобов’язані вести облік товарних запасів, відповідно до вимог затвердженого Порядку ведення обліку товарних записів для фізичних осіб- підприємців, у тому числі платників єдиного податку, який затверджений наказом Мінфіну від 09.09.2021 № 496.

Суб’єкти господарювання, які зобов’язані вести облік товарних запасів з 01 січня 2022 року

з 01 січня 2022 року зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО , але не зобов’язані вести облік товарних запасів фізичні особи-підприємці-платники єдиного податку ІІ-ІV груп, якщо вони не здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, та напівдорогоцінного каміння, або не є платниками ПДВ.

Не зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО та вести облік товарних запасів фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку І групи.

Тобто, із всього загалу фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку ІІ — IV груп, обов’язок ведення обліку товарних запасів поширюється лише на платників, які зареєстровані платниками ПДВ або здійснюють реалізацію :

технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

лікарських засобів, виробів медичного призначення;

ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.