Офіційна та неофіційна заробітна плата
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нагадує, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" необхідними умовами призначення пенсії за віком є досягнення віку 60 років та наявність певного страхового стажу. В страховий стаж зараховується період, впродовж якого особа підлягає обов`язковому пенсійному страхуванню і за який щомісячно сплачені страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
В свою чергу пенсія залежить від стажу та розміру заробітної плати. Пенсійний фонд по кожній працюючій людини веде персоніфікований облік відпрацьованих періодів та сум доходів, з яких сплачені внески. Тому заробітна плата працівників менше встановленого законодавством мінімального розміру викликає заниження розміру середнього заробітку для обчислення пенсії і зменшення страхового стажу.
Часто працівники свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну або менше мінімальної) та неофіційну (значно вище мінімальної) зарплатню. Трапляється, що вони навіть не знають про те, що їхня "прозора” зарплата значно відрізняється від тієї, яка зазначена у звіті, що подається до податкової служби. Іноді ж трапляються випадки, коли роботодавці нараховують єдиний соціальний внесок, але не сплачують його. А за періоди заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску страховий стаж людині не зараховується. І коли настає пенсійний вік і треба оформлювати пенсію, багато хто дізнається, що розмір їх пенсії є набагато меншим, ніж розраховували, а для декого, взагалі втрачено право на призначення пенсії.
Роботодавці і наймані працівники повинні свідомо розуміти, що від сплаченого страхового внеску, від розміру «білої» заробітної плати залежить стаж і пенсія в майбутньому.
Дізнатись про свій стаж та заробіток (дохід), з якого сплачено страхові внески, кожен може в особистому кабінеті на Порталі Пенсійного фонду України та за допомогою мобільного додатку Дія.
Офіційн