Правила безпеки під час війни для підлітків
Правила безпеки під час війни для підлітків
За 76 днів війни проти окупантів наші, ще маленькі діти, стали вмить дорослими. Але слід пам’ятати, що дітям, особливо підліткам, дуже важко сприймати страшну нову реальність. Війна руйнує не тільки будинки, але й наші душі та психологічне здоров’я. Отже, задача батьків донести своїм найріднішим важливі правила поведінки під час війни.
Важливо
Не віддавати свої документи незнайомим людям за жодних обставин.
Довіряти тільки близьким знайомим (батьки, родичі, друзі, сусіди, вчителі тощо).
Завжди шукати компанію, не переміщуватися наодинці, а найкраще — завжди знаходитися у супроводі знайомих дорослих.
Не погоджуватися на пропозиції незнайомих людей.
Не ігнорувати звуки сирен, сигналів про повітряну чи іншу тривогу.
Не погоджуватися на розлучення з близькими, не довіряти тим, хто говорить, що є безпечне місце для дитини, але дорослим там знаходитися не можна.
Намагайтеся зберігати спокій! Так ви зможете ясно мислити, а також підтримати своїх близьких.
Правила поведінки на час небезпеки та сигналів тривоги
Не наражайте себе на небезпеку свідомо: не виходьте на вулицю в період дії комендантської години чи під час повітряної тривоги. Намагайтеся зберігати спокій у разі оголошення тривоги чи початку бойових дій, швидко реагуйте на вказівки дорослих та прямуйте до визначеного місця укриття.
Ховайтеся в пристосовані для укриття місця: у разі авіаударів чи іншої атаки з боку ворога, дитина ризикує опинитися під завалами, якщо вона ховається в непризначеному для укриття місці. У таких підвалах ризики загинути значно вищі. Обговоріть з дорослими місця безпечного схову та шляхи прямування до них.
Дослухайтеся до настанов, порад та застережень батьків, дорослих, з якими перебуваєте в одному приміщені, укритті.
Дотримуйтеся правила двох стін! У разі "прильоту" перша стіна бере на себе удар, а друга стіна може захистити від осколків та сторонніх уражаючих предметів.
Тримайтеся подалі від вікон!
Постійно стежте за рівнем заряду мобільного телефону та інших гаджетів. Телефон, планшет, ноутбук, павербанк, ліхтарик тощо мають бути завжди зарядженими.
Якщо ви бачите озброєних людей, військову техніку, масові заворушення покиньте це місце та негайно повідомте дорослих.
Якщо ви, перебуваючи на вулиці, виявили іграшки, мобільний телефон та інші речі чи предмети, які вам не належать, пам’ятайте: забороняється їх підіймати чи переносити, тому що це можуть бути замасковані вибухонебезпечні пристрої. Повідомте дорослих про свою знахідку!
Пам’ятайте: коли на вулиці відбуваються вуличні бої або ж існує ризик обстрілу, знаходження біля вікон в рази збільшує ризики отримання ушкоджень. Можна отримати осколкове поранення або бути травмованим, якщо скло виб’є ударною хвилею.
Дбайте про медіаграмотність в умовах війни. Не передавайте далі інформацію, якій немає офіційних підтверджень. Будьте уважними до того, яку інформацію ви отримуєте. Пам’ятайте, що триває інформаційна війна, зброєю якої, серед іншого є фейки, отож, довіряйте лише офіційним джерелам інформації.
Обговорюйте те, що відбувається, з батьками та/або іншими важливими для вас людьми. Такі обговорення є дуже корисними для емоційної стабілізації та зміцнення єдності з родиною. Запитуйте у близьких, як вони почуваються та що думають, розповідайте їм про свої думки та почуття.
Дотримуйтеся режиму дня, за яким ви жили до війни, якщо це хоча б частково можливо. Підтримуйте спілкування з друзями. Долучайтеся до допомоги іншим, але переконайтеся, що це безпечно. Не забувайте про почуття гумору!
Намагайтеся посміхатися та продовжуйте жартувати, адже це сприяє поліпшенню настрою та розвитку надії на краще. Гумор дозволяє знайти вихід з різних ситуацій та не зациклюватися на негативі (наприклад, вам сумно, постійно хочеться плакати, не хочеться ні з ким спілкуватися тощо).
Пам’ятайте, ми сильні, бо — українці! Ми на крок ближче до Перемоги!