Шкодочиність багатоїдного шкідника – лучного метелика

Дата: 01.08.2022 11:37

Триває  літ ІІ покоління лучного метелика та  відродження гусениць.  Гусениця багатоїдна, пошкоджує соняшник, кукурудзу, буряки, бобові, баштанні та інші культури. Гусениці після виплодження живляться з нижнього боку молодих листочків, вигризаючи тканини і не пошкоджуючи  верхньої шкірочки, а потім грубо обгризають листки, обплітаючи їх павутинням. Більш дорослі гусениці можуть з'їдати лист повністю, залишаючи лише грубі жилки і черешки. Також пошкоджують кошики соняшнику, качани кукурудзи.

Гусениці линяють 4 рази і мають 5 віків, особини кожного віку різняться за шириною голови і довжиною тіла.  Гусениця першого віку прозора або жовто-зелена, в подальшому забарвлення змінюється від світло-сіро-зеленого до темного, майже чорного. По боках тіла — блискучі жовті лінії, на спині дві жовті смуги. Тіло вкрите щетинконосними горбками. До кінця розвитку гусениця сягає 28 – 35 мм у довжину. Зимують діапаузуючі гусениці останнього покоління в коконах.  В Україні розвивається два покоління і одне факультативне, на півдні -  три покоління.

Метелики потребують додаткового живлення нектаром квіток або краплиннорідкою вологою. Посушливі умови призводять до деградації яєчників і безпліддя самок. Активно летять на світло в теплі ночі, а за високої температури, особливо під час грози, їх рухливість різко зростає і вони здатні мігрувати на значні відстані.

Заходи захисту: Знищення бур’янів; дискування та глибока зяблева оранка ділянок з високою щільністю гусениць (понад 5 екз/ м2).  Хімічну обробку проти гусениць найдоцільніше проводити, коли вони знаходяться у І-III віках.  Посіви соняшнику обробляють у фазі формування кошиків за чисельності 20 екз./м2, кукурудзи  - у   фазі викидання волоті за чисельності 15-20 екз./м.         Обмежить шкідливість фітофагів застосування біологічного методу захисту - в період льоту метеликів випуск яйцеїда трихограми (вогнівочна форма) - 50-100 тис. самиць на гектар (одна самиця ентомофага на 10 яєць фітофага); перший випуск проводять на початку, другий – у період масового відкладання яєць шкідником.

Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах. Обприскування рослин слід проводити проти гусениць молодших віків, які живляться відкрито, досить чутливі до інсектицидної дії і ще не встигли завдати відчутної шкоди. Обирати необхідно препарати, які нетоксичні або малотоксичні для бджіл, а обробки проводити в вечірні і ранішні години, коли бджоли не літають.

При застосуванні інсектицидів необхідно дотримуватися вимог техніки безпеки та регламентів застосування пестицидів, а також використовувати препарати рекомендовані "Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні в 2022 році " .